MCI0603TG2N7BHBPDG
DigiKey Part Number
3526-MCI0603TG2N7BHBPDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
3526-MCI0603TG2N7BHBPDGCT-ND - Cut Tape (CT)
3526-MCI0603TG2N7BHBPDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCI0603TG2N7BHBPDG
Description
FIXED IND 2.7NH 450MA 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 450 mA 250mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
11GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)