INND-TS56RAB
DigiKey Part Number
1830-1158-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INND-TS56RAB
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
EDA/CAD Models
INND-TS56RAB Models
Common Pin
Common Anode
Color
Red
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
30mcd
Wavelength - Peak
644nm
Size / Dimension
0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)