IMSQ120R053M2HHXUMA1
DigiKey Part Number
448-IMSQ120R053M2HHXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IMSQ120R053M2HHXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IMSQ120R053M2HHXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSQ120R053M2HHXUMA1
Description
SICFET 2N-CH 1200V 45A HDSOP16
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 45A (Tc) 234W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-221
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
53mOhm @ 13A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 4.1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28nC @ 0V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1010pF @ 800V
Power - Max
234W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
24-BSOP (0.606", 15.40mm Width), 16 Leads, Exposed Pad
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
45A (Tc)