IKQ50N120CT2XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKQ50N120CT2XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKQ50N120CT2XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 100A TO247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 100 A 652 W Through Hole PG-TO247-3-46
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKQ50N120CT2XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
3.8mJ (on), 3.3mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
235 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
34ns/312ns
Part Status
Not For New Designs
Test Condition
400V, 50A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-46
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 50A
Base Product Number
Power - Max
652 W