IHW25N140R5LXKSA1
DigiKey Part Number
448-IHW25N140R5LXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHW25N140R5LXKSA1
Description
IGBT 1400V 68A TO247-44
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1400 V 68 A 246 W Through Hole PG-TO247-44
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHW25N140R5LXKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
150 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/195ns
Part Status
Active
Test Condition
25V, 25A, 2.2Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1400 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
68 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
75 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 25A
Supplier Device Package
PG-TO247-44
Power - Max
246 W