IGW40N60H3FKSA1
DigiKey Part Number
448-IGW40N60H3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW40N60H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 306 W Through Hole PG-TO247-3-1
EDA/CAD Models
IGW40N60H3FKSA1 Models
Switching Energy
1.68mJ
Gate Charge
223 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
19ns/197ns
Test Condition
400V, 40A, 7.9Ohm, 15V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Base Product Number
Power - Max
306 W