IAUC60N04S6N031HATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC60N04S6N031HATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC60N04S6N031HATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC60N04S6N031HATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC60N04S6N031HATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 40V 60A 8TDSON
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 60A (Tj) 75W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-56
EDA/CAD Models
IAUC60N04S6N031HATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30nC @ 10V
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1922pF @ 25V
Series
Power - Max
75W (Tc)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Qualification
AEC-Q101
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
60A (Tj)
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-56
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 25µA