IAUC60N04S6L045HATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC60N04S6L045HATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC60N04S6L045HATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC60N04S6L045HATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC60N04S6L045HATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 40V 60A 8TDSON
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 60A (Tj) 52W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-57
EDA/CAD Models
IAUC60N04S6L045HATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 13µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1136pF @ 25V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
52W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Qualification
AEC-Q101
FET Feature
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
60A (Tj)
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-57
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 30A, 10V