FS75R17W2E4PB11BPSA1
FS75R17W2E4PB11BPSA1
DigiKey Part Number
448-FS75R17W2E4PB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS75R17W2E4PB11BPSA1
Description
IGBT MODULE 1700V 45A AG-EASY2B
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1700 V 45 A Chassis Mount AG-EASY2B
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 75A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
35 µA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6.8 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
45 A