FS55MR12W1M1HB11NPSA1-VIEW-B
FS55MR12W1M1HB11NPSA1
DigiKey Part Number
448-FS55MR12W1M1HB11NPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS55MR12W1M1HB11NPSA1
Description
MOSFET 6N-CH 1200V 15A AG-EASY1B
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 15A (Tj) Chassis Mount AG-EASY1B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS55MR12W1M1HB11NPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
79mOhm @ 15A, 18V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 6mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
6 N-Channel (Full Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-EASY1B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
15A (Tj)