FS50R12W2T7B11BOMA1
DigiKey Part Number
448-FS50R12W2T7B11BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS50R12W2T7B11BOMA1
Description
IGBT MODULE 1200V 50A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 1200 V 50 A Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS50R12W2T7B11BOMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
7.9 µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
11.1 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Full Bridge
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.5V @ 15V, 50A (Typ)