FS100R07PE4BOSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FS100R07PE4BOSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FS100R07PE4BOSA1 |
Description | IGBT MOD 650V 100A 335W MOD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 650 V 100 A 335 W Chassis Mount Module |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.95V @ 15V, 100A |
Manufacturer Infineon Technologies | Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA |
Series | Input Capacitance (Cies) @ Vce 6.2 nF @ 25 V |
Packaging Tray | Input Standard |
Part Status Active | NTC Thermistor Yes |
IGBT Type Trench Field Stop | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Configuration Three Phase Inverter | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V | Package / Case Module |
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A | Supplier Device Package Module |
Power - Max 335 W | Base Product Number |