FF6MR12W2M1B11BOMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 59
Datasheet
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 200A (Tj) Chassis Mount AG-EASY2BM-2
CoolSiC Mosfet Introduction
FP25R12W1T7_B11 1200 V, 25 A PIM IGBT Module | Datasheet Preview
FF6MR12W2M1B11BOMA1
DigiKey Part Number
FF6MR12W2M1B11BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF6MR12W2M1B11BOMA1
Description
MOSFET 2N-CH 1200V AG-EASY2BM-2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.63mOhm @ 200A, 15V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.55V @ 80mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
496nC @ 15V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14700pF @ 800V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-EASY2BM-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
200A (Tj)