FF150R17KE4HOSA1
DigiKey Part Number
448-FF150R17KE4HOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF150R17KE4HOSA1
Description
IGBT MODULE 1700V 150A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1700 V 150 A Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
12 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 Independent
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Supplier Device Package
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 150A