FF150R12KE3GB2HOSA1
FF150R12KE3GB2HOSA1
DigiKey Part Number
448-FF150R12KE3GB2HOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF150R12KE3GB2HOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 225A 780W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge Inverter 1200 V 225 A 780 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 150A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
11 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Configuration
Half Bridge Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
225 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
780 W