F4150R12KS4BOSA1
DigiKey Part Number
F4150R12KS4BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F4150R12KS4BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 180A 960W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Three Phase Inverter 1200 V 180 A 960 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
10 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
Configuration
Three Phase Inverter
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
180 A
Package / Case
Module
Power - Max
960 W
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.75V @ 15V, 150A