F3L100R07W2E3B11BOMA1
DigiKey Part Number
F3L100R07W2E3B11BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F3L100R07W2E3B11BOMA1
Description
IGBT MOD 650V 117A 300W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 650 V 117 A 300 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6.2 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
117 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
300 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 100A