AIKQB200N75CP2ALSA1
DigiKey Part Number
448-AIKQB200N75CP2ALSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIKQB200N75CP2ALSA1
Description
AIKQB200N75CP2ALSA1
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 750 V 250 A 938 W Through Hole PG-TO247-3-51
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AIKQB200N75CP2ALSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
1.256 µC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
89ns/266ns
Part Status
Active
Test Condition
470V, 200A, 5Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
750 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
250 A
Grade
Automotive
Current - Collector Pulsed (Icm)
600 A
Qualification
AEC-Q101
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 200A
Mounting Type
Through Hole
Power - Max
938 W