RR3B-ULCDC110V
DigiKey Part Number
1885-1417-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR3B-ULCDC110V
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 110VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
88 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
11 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
8.46 kOhms
Coil Current
13 mA