RR2P-UAC120V
DigiKey Part Number
1885-1116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR2P-UAC120V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Mounting Type
Release Time
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
2.1 kOhms
Coil Current
20.5 mA