RR2KP-UDC24V
DigiKey Part Number
1885-1049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR2KP-UDC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Current
60 mA
Mfr
Coil Type
Latching, Dual Coil
Series
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Coil Resistance
400 Ohms
Load - Max Switching
2400VA, 300W