RR2KP-UAC120V
DigiKey Part Number
1885-1039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR2KP-UAC120V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Current
22 mA
Mfr
Coil Type
Latching, Dual Coil
Series
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Must Operate Voltage
96 VAC
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Coil Resistance
2.2 kOhms
Load - Max Switching
2400VA, 300W