RH4B-UAC120V
DigiKey Part Number
1885-1146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH4B-UAC120V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
120VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1200VA, 280W
Coil Resistance
7.36 kOhms
Coil Current
16.5 mA