RH2B-ULD-DC24V
DigiKey Part Number
1885-1465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH2B-ULD-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Features
Diode, Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
650 Ohms
Coil Current
37 mA