RH2B-ULCAC110-120V
DigiKey Part Number
1885-1475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH2B-ULCAC110-120V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
13.1 kOhms
Coil Current
9.2 mA