44ATM065T-P120
DigiKey Part Number
2882-44ATM065T-P120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44ATM065T-P120
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.0mm x 60.0mm x 36.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC, PSE, TUV, UKCA
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A