15DYS865-120500W
DigiKey Part Number
2882-15DYS865-120500W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15DYS865-120500W
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 2.09" W x 1.26" H (120.0mm x 53.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, FCC, GS, PSE, RCM, TUV
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
60 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)