20539-080E-01
DigiKey Part Number
5378-20539-080E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20539-080E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20539-080E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20539-080E-01
Description
CONN FFC VERT 80POS 0.5MM SMD
Detailed Description
80 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
80
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.236" (6.00mm)