20539-060E-01 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20539-060E-01 |
Description | CONN FFC VERT 60POS 0.5MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount |
Mounting Type Surface Mount | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Positions 60 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.5A |
Termination Solder | Contact Finish Thickness 3.94µin (0.10µm) |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Housing Color Black |
Height Above Board 0.236" (6.00mm) | Mating Cycles 30 |