Image for V7-1B29P07-022 is not available
V7-1B29P07-022
DigiKey Part Number
V7-1B29P07-022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V7-1B29P07-022
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
82gf
Series
Release Force
8.000gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.602" (15.3mm)
Part Status
Obsolete
Pretravel
0.120" (3.0mm)
Circuit
SPST-NO
Differential Travel
0.028" (0.7mm)
Switch Function
Off-Mom
Overtravel
0.070" (1.8mm)
Current Rating (Amps)
11A (AC), 500mA (DC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C