Image for V19T16-EZ400A05 is not available
V19T16-EZ400A05
DigiKey Part Number
480-V19T16-EZ400A05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V19T16-EZ400A05
Description
SWITCH, BASIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
250gf
Packaging
Bulk
Release Force
25gf
Part Status
Active
Operating Position
0.815" (20.7mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.063" (1.6mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.035" (0.9mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC), 600mA (DC)
Overtravel
0.031" (0.8mm)
Voltage Rating - AC
120 V
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Electrical Life
10,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C