V15T22-CZ300
DigiKey Part Number
V15T22-CZ300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T22-CZ300
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 22A 125V
Switch SPDT Chassis Mount
Mounting Type
Chassis Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Operating Force
300gf
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Pretravel
0.060" (1.5mm)
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Current Rating (Amps)
22A (AC)
Voltage Rating - AC
125 V
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C