V15T16-EZ300
DigiKey Part Number
480-6412-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T16-EZ300
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
300gf
Series
Release Force
75gf
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Pretravel
0.063" (1.6mm)
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC)
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C