Image for V15T16-E1P200-01 is not available
V15T16-E1P200-01
DigiKey Part Number
V15T16-E1P200-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T16-E1P200-01
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Chassis Mount
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Actuator Type
Lever, Straight
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Switch Function
Off-Mom
Base Product Number
Current Rating (Amps)
16A (AC)