V15H22-CZ100A06-K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
E-Switch
In Stock: 730
Datasheet
Similar
E-Switch
In Stock: 400
Datasheet
In Stock: 0
Switch SPDT Chassis Mount
V15H22-CZ100A06-K
DigiKey Part Number
480-5381-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15H22-CZ100A06-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 22A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
60gf
Series
Release Force
10gf
Packaging
Tray
Operating Position
0.812" (20.6mm)
Part Status
Obsolete
Pretravel
0.125" (3.2mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.047" (1.2mm)
Overtravel
0.051" (1.3mm)
Current Rating (Amps)
22A (AC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
10,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 150°C