V15H22-CZ100A03
DigiKey Part Number
V15H22-CZ100A03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15H22-CZ100A03
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 22A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Actuator Type
Lever, Straight
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Circuit
SPDT
Operating Temperature
-25°C ~ 150°C
Switch Function
On-Mom
Base Product Number
Current Rating (Amps)
22A (AC)