SPSG040S104U-A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for SPSG040S104U-A is not available
SPSG040S104U-A
DigiKey Part Number
SPSG040S104U-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPSG040S104U-A
Description
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Rotation
280°
Part Status
Obsolete
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
100k
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±10%
Actuator Type
Slotted
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.375" Dia (9.52mm)