JA1N056S252UA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Precision Electronics Corporation
In Stock: 2,958
Datasheet
Image for JA1N056S252UA is not available
JA1N056S252UA
DigiKey Part Number
JA1N056S252UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JA1N056S252UA
Description
POT 2.5K OHM 2.25W CARBON LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
2.5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 2.25W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
312°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
2.5k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2.25W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 1.156" Dia (29.36mm)