CSSV1500N-155
DigiKey Part Number
480-CSSV1500N-155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSSV1500N-155
Description
CURRENT SENSOR 1500A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1500A 1 Channel Current Sensor Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Output
CAN Bus
Mfr
Frequency
DC, 50Hz ~ 60Hz
Series
Accuracy
±0.5%
Packaging
Box
Voltage - Supply
6V ~ 18V
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
200mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C