CSNV700N-354
DigiKey Part Number
480-CSNV700N-354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSNV700N-354
Description
CURRENT SENSOR FLUX GATE 700A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 700A 1 Channel Flux Gate Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Output
CAN Bus
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.5%
Packaging
Box
Voltage - Supply
7V ~ 18V
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
180mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C