701-102BAB-B00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 480-6667-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 701-102BAB-B00 |
Description | SENSOR RTD 1KOHM 0.12% RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 kOhms RTD Platinum (Pt) ±0.12% 3850ppm/°C Radial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -70°C ~ 500°C |
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions | Termination PC Pins |
Series | Temperature Coefficient 3850ppm/°C |
Packaging Bulk | Current 300 µA |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Resistance @ 0°C 1 kOhms | Package / Case Radial |
Resistance Tolerance ±0.12% | Base Product Number |