19C100PA4K
DigiKey Part Number
287-1114-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
19C100PA4K
Description
SENSOR 100PSIA 1/8"NPT 0.1V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Absolute Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0 mV ~ 100 mV (10V) Cylinder, Threaded
Category
Accuracy
±0.25%
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Voltage - Supply
15V
Series
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Packaging
Bulk
Port Style
Threaded
Part Status
Active
Features
Temperature Compensated
Applications
Board Mount
Termination Style
Flex Cable
Pressure Type
Absolute
Maximum Pressure
300PSI (2068.43kPa)
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Analog Voltage
Package / Case
Cylinder, Threaded
Output
0 mV ~ 100 mV (10V)