11SM1077-H58 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
ZF Electronics
ZF Electronics
APEM Inc.
Image for 11SM1077-H58 is not available
11SM1077-H58
DigiKey Part Number
11SM1077-H58-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11SM1077-H58
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.1A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Termination Style
Quick Connect - 0.058" (Round)
Series
Operating Force
141gf
Packaging
Bulk
Release Force
28gf
Part Status
Obsolete
Operating Position
0.330" (8.4mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.004" (0.1mm)
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Overtravel
0.005" (0.13mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C