TF38-36S-0.5SV(830)
DigiKey Part Number
26-TF38-36S-0.5SV(830)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-TF38-36S-0.5SV(830)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-TF38-36S-0.5SV(830)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF38-36S-0.5SV(830)
Description
CONN FFC VERT 36POS 0.5MM SMD
Detailed Description
36 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TF38-36S-0.5SV(830) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
36
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.205" (5.20mm)