TF31-8S-0.5SH(895) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Aces Connectors
In Stock: 1,998
Datasheet
Image for TF31-8S-0.5SH(895) is not available
TF31-8S-0.5SH(895)
DigiKey Part Number
26-TF31-8S-0.5SH(895)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF31-8S-0.5SH(895)
Description
CONN FFC 8POS 0.50MM SMD
Customer Reference
Detailed Description
8 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Part Status
Last Time Buy
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.069" (1.75mm)