TF31-45S-0.5SH(800)
TF31-45S-0.5SH(800)
TF31-45S-0.5SH(800)
DigiKey Part Number
26-TF31-45S-0.5SH(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-TF31-45S-0.5SH(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-TF31-45S-0.5SH(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF31-45S-0.5SH(800)
Description
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
45
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)