TF31-24S-0.5SH(800)
TF31-24S-0.5SH(800)
TF31-24S-0.5SH(800)
DigiKey Part Number
26-TF31-24S-0.5SH(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-TF31-24S-0.5SH(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-TF31-24S-0.5SH(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF31-24S-0.5SH(800)
Description
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.5MM R/A
Detailed Description
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
24
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)