TF07V-40S-0.5SH(800)
DigiKey Part Number
26-TF07V-40S-0.5SH(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-TF07V-40S-0.5SH(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-TF07V-40S-0.5SH(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF07V-40S-0.5SH(800)
Description
RECEPTACLE, 0.5MM PITCH, 40POS.,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TF07V-40S-0.5SH(800) Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
40
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.075" (1.90mm)