KW30-15P-1C(800)
DigiKey Part Number
26-KW30-15P-1C(800)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KW30-15P-1C(800)
Description
CONN PLUG HSG 15POS 1.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.039" (1.00mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.039" (1.00mm)