HIF6-40D-1.27R(20)
HIF6-40D-1.27R(20)
HIF6-40D-1.27R(20)
DigiKey Part Number
H126235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF6-40D-1.27R(20)
Description
CONN RCPT 40POS IDC 28AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG
EDA/CAD Models
HIF6-40D-1.27R(20) Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tray
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
28 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Feed Through, Strain Relief
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Color
Black
Pitch
0.050" (1.27mm)